V sobotu jsme viděli…

Šli za svým snem

V další inscenaci jsme měli možnost lehce se ponořit do historie 20. století v podání Charlieho Foxíků. Podívali jsme se jak do nacistického Německa, tak i do totalitního Československa a vyslýchání Václava Havla, ale nemůžeme zapomenout ani na slavnou princeznu Dianu. Trojici významných scenérií prolínaly příběhy dětí ukazujících nám, že ne vždy, když si jdeme za svým snem, naše cesta nemusí dopadnout dobře.

Musíme ocenit některé výraznější herecké výkony dívek, které ztvárnily složité mužské role – zejména ve scéně v nacistickém Německu. Zároveň si přišel na chuť i člověk, který má rád černý humor. Dále bychom chtěli vyzdvihnout autentické vyslýchání postavy Václava Havla, pří němž jsme skutečně měli pocit, jako bychom tam sami seděli.

Michal Merunka, Lukáš Jeníček

Ostrov panenek

Druhé sobotní představení nás uchvátilo již na svém začátku ohromující temnou a tajemnou atmosférou gradující po celý emocionálně silný příběh zasazený do života muže s tragickým osudem. Muž jménem Julian se pokouší utéct před svou deprimující minulostí na ostrov plný zvláštních žen a nejlépe také bez dětí. Jenže co se stane, když najednou cestou na trh narazí na něco podivného? Obyčejná panenka mu může připomenout, co kdysi udělal, a zničit tak šance vést znovu normální a spokojený život.

Vynikající hororová atmosféra nás doprovázela od začátku až do konce, kde vyústila až v úplné rozčarování. V doprovodu skvělých hereckých výkonů se pro nás inscenace stala nezapomenutelným zážitkem.

Michal Merunka, Lukáš Jeníček

Dekanémor

V dalším představení jsme měli možnost se znovu pokochat některými herci z minulé inscenace, tentokrát se jich však na jevišti objevilo mnohem více a v téměř protipólném duchu. Již od začátku k divákovi pršely lehkovážné i závažnější vtípky usazené do jedné velké propracované reklamy na všemohoucí nápoj – Dekanémor. Už z názvu mě napadalo tolik různých možností, o co by se mohlo jednat… a většina z nich se skutečně potvrdila.

Již od první chvíle nešlo odtrhnout oči od herců, protože na jevišti se neustále něco dělo – a přestože ne vždy všechno vyšlo v ten pravý moment, každá maličká část ze tří příběhů zapadala do celkového kontextu. A jak se říká – to nejlepší na konec – zde platí taktéž. Během třetího příběhu a rychlého závěru se mohlo celé publikum potrhat smíchy.

Ocenit bych chtěl rozhodně úžasný nápad podtržený výborným zpracováním. Takovou podívanou člověk najde jen málokdy.

Michal Merunka

Samko Tále

Letošní inspirativní představení nás přivedlo až za naše hranice – na nedaleké Slovensko. Kdo se vyzná v nynější politické situaci na Slovensku, jistě nebyl příliš překvapený z jedinečného závěru, který byl po celém drsném a zároveň úsměvném vystoupení velmi silný. A kdo tuto situaci vůbec nezná, dozvěděl se nové zajímavé věci – totalitní praktiky jedné určité politické strany se prakticky blíží totalitním praktikám minulého režimu.

V této nádherné politické hře se nám dostalo ponaučení a zároveň zábava, jakou bych od inspirativního představení očekával – a musím říct, že jsem si odnesl opravdu perfektní zážitek.

Michal Merunka

 Dem na Romea

Jestli jsem měl doposud možnost vidět nějaké matoucí představení, rozhodně to bylo tohle. Neskutečný chaos, jaký byl mým očím i mysli podáván, by se nedal srovnat snad vůbec s ničím. Každý, kdo se pokoušel hledat hluboký smysl, zřejmě neuspěl – stejně jako já. Ale co když na tom vůbec nezáleží? Podle ohlasů mých i ostatních můžu usoudit, že ne každá inscenace musí mít vyšší smysl, ba dokonce jakýkoliv smysl. A právě tento uvolňující zážitek mi byl podán v podobě vyšetřování vraždy (nebo sebevraždy?) Romea a Julie.

Michal Merunka

 

 

Duben 8, 2018